Minnelijke schuldbemiddeling in het CBB: stappenplan en FAQ

Hoe laat je een bericht minnelijke schuldbemiddeling aanmaken en schrappen in het Centraal Bestand van Berichten (CBB)? Met welke praktische aandachtspunten moet je rekening houden? In dit artikel lees je welke stappen je als erkende instelling voor schuldbemiddeling moet zetten om zo’n bericht aan te maken, te gebruiken en te schrappen. Het artikel bestaat uit twee delen:

  1. Stappenplan
    Welke stappen moet je als erkende instelling voor schuldbemiddeling zetten om berichten minnelijke schuldbemiddeling te laten aanmaken en schrappen?
  2. Veelgestelde vragen (FAQ)
    Hier vind je antwoorden op juridische en praktische vragen over het bericht en de toepassing van de regeling.

We gaan onder meer in op de keuze van een gerechtsdeurwaarder, de uitwisseling van persoonsgegevens, de informatie die je vooraf moet geven aan de persoon die schuldbemiddeling krijgt en de praktische afspraken binnen je organisatie. In de FAQ vind je antwoorden op juridische en praktische vragen over de toepassing van de regeling.

Het bericht minnelijke schuldbemiddeling is een van de maatregelen opgenomen in de Wet van 15 mei 2024 houdende maatregelen in de strijd tegen de overmatige schuldenlast en ter bescherming van ondernemingen in moeilijkheden. De regeling zou op 1 juli 2025 in werking treden.

Dat gebeurde niet. Het koninklijk besluit dat het model van dit bericht vastlegt (zie bijlage 12), werd pas op 7 oktober 2025 gepubliceerd in het Belgisch Staatsblad. Daarna moest ook de software van het CBB nog aangepast worden. Daardoor konden de berichten technisch pas vanaf 2 februari 2026 aangemaakt worden.

Daarnaast waren er ook nog vragen over bepaalde sectorale AVG-verplichtingen en over de procedure die een erkende instelling voor schuldbemiddeling moet volgen om een gerechtsdeurwaarder te kiezen voor het aanmaken en schrappen van dit bericht. Ook die onderwerpen komen in het stappenplan aan bod.

Lees ook

Zoek je algemene uitleg over het bericht minnelijke schuldbemiddeling, vermeld in artikel 1390octies en artikel 1391bis van het Gerechtelijk Wetboek? Lees dan Bericht minnelijke schuldbemiddeling in het CBB.